zabezpieczamy przed utratą danych

Kopia bezpieczeństwa

jest uzupełnieniem dla redundantnych systemów przechowywania danych w pamięci masowej, np. macierzy RAID. Systemy redundantne nie chronią przed przypadkowym nadpisaniem danych, co często się zdarza głównie z winy osoby pracującej na takich danych. Zabezpiecza nas gdy dojdzie do całkowitej awarii pamięci masowej lub jej fizycznej kradzieży.


Archiwizacja danych

jest to czynność przeniesienia danych w inne miejsce w pamięci masowej, w celu ich długotrwałego przechowywania. W naszym kraju pojęcie to często mylone jest z kopią bezpieczeństwa. W procesie archiwizacji dane starsze, mniej używane przenoszone są na wolniejsze, tańsze nośniki danych. Wykorzystuje się przy tym tzw. hierarchiczne zarządzanie pamięcią masową.

kopia na fizycznym nośniku

1

Direct Attached Storage (DAS)

DAS to sposób podłączania przestrzeni dyskowej bezpośrednio do komputera bez pośrednictwa sieci, jest najprostszym sposobem udostępnienia przestrzeni dyskowej systemowi operacyjnemu w celu utworzenia kopii bezpieczeństwa danych zawartych w pamięciach masowych. Podłączenie zazwyczaj realizowane jest z wykorzystaniem standardu USB. W celu zabezpieczenia danych przed nieautoryzowanym dostępem możemy używać algorytmów szyfrujących np. AES, Twofish, Serpent.

2

Network Attached Storage (NAS)

Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo tworzyć kopie danych znajdujących się w różnych punktach sieci. Zaletą NAS jest możliwość jego stosowania w heterogenicznych sieciach opartych na różnych rozwiązaniach klienckich przez co zbiorcze kopie danych są tworzone bez względu na rodzaj zainstalowanego systemu operacyjnego. W celu zabezpieczenia danych przed nieautoryzowanym dostępem możemy używać algorytmów szyfrujących np. AES, Twofish, Serpent lub ich kombinacji.

kopia w chmurze

3

Cloud Storage
 


Chmura w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularnym tematem. Jej główną zaletą jest backup danych, który chroni firmy przed całkowitą, bezpowrotną utratą danych. Dlatego właśnie w obecnych czasach tak wiele firm decyduje się na wdrożenie rozwiązania cloud storage.
Cloud backup ma wiele udogodnień w porównaniu do tradycyjnego backupu danych. Przede wszystkim firmy oszczędzają pieniądze ponieważ nie muszą płacić za serwery do magazynowania danych. Płacą tylko za przestrzeń, która faktycznie jest wykorzystywana, nie muszą się martwić konserwacją sprzętu i ewentualnymi awariami.
Ważne jest, zanim wybierzesz system chmury dla siebie, aby zwróci uwagę na to czy jest ona odpowiednio zabezpieczona. Upewnij się, że twój cloud storage wspiera szyfrowanie łącz kluczem SSL o długości minimum 128-bitów. Będziesz miał wtedy pewność, że twoje dane będą odpowiednio zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem